Öz Felsefe – Nedenin Nedeni – H. Mustafa Güvendağ

95.00 

11 Adet satılmıştır.

Stokta

Kategoriler: ,

Açıklama

Bilimin veya felsefenin sorularından biridir neden; niçin ve nasıl gibi. “Neden bu oluyor?” veya “Neden her zamanki gibi olmadı?” şaşkınlık ifadesi de olabilir bir an. Bir “neden”, evrenin başlangıcından, doğadaki en küçük olguya kadar her şeyin başlangıcı olabilir ve her şey aynı nedene uzaktan veya yakından bağlı olabilir ya da çok farklı da olabilir. Bizleri birbirine bağlayan, bizi doğaya bağlayan, doğayı da birbirine bağlayan neden veya nedenler nelerdir?

Bir biçimde aradığımız nedene ulaşırsak yolun sonu değildir veya daha işin başında da olabiliriz. Neden? Çünkü o nedenin, nedenlerin de bir nedeni vardır mutlaka. Bu derin, dipsiz bir kuyu olabilir “Neden, neden?” diye gidilen. Nedenin nedeni aynı zamanda yaşamın o kadar basit olmadığını gösterir bize; uçsuz bucaksız bir evrende milyonlarca canlıyı ve yaşam biçimini öğrendiğimizde.

Bulduğumuz neden nesnel, mantıklı, doğal, geçerli olmalı ki çözümü mümkün olsun. Diğer türlü hayali bir nedenin çözülmesi olanaksızdır. Yani havada asılıdır; bir dayanağı yoktur ve dolayısıyla anlaşılması, çözülmesi de olanaksızlaşır. Her olgunun nedeni tek bir şey olamayacağı gibi ortak olması zorunluluğu da yoktur ancak, temelde, özde aynı kaynaktan beslenip zamanla başka nedenlere ayrılmış da olabilirler. Bu durum bize, olgunun bir alt nedeninin de altında birden çok neden olabileceğini gösterir. Bu da nedenin nedeni diyebileceğimiz bir dolu nedene götürür bizi.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Öz Felsefe – Nedenin Nedeni – H. Mustafa Güvendağ” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir