Denizin Kıyısında – Akın Yazıcı

100.00 

49 Adet satılmıştır.

Stokta

Kategoriler:

Açıklama

Sıcaktı hava. Uzun süredir devam eden yağışlar, bu sene yaz gelmeyecek galiba sorularını dağıtarak kesilmiş, günler yaza karışmıştı. Bulutsuz bir gök mavisi, ileride ufuk çizgisinde sıcaktan oluşan bir pus perdesi altında, denizin mavisiyle nerede kesiştiği belirsiz bir şekilde uzanıyordu. Toz mavi ütülü bir seten gibi uzanan kıpırtısız deniz, mavi bir durgun ayna olmuş, ne varsa yansıtıyordu üstünde. Mendirekteki tembel salıntılı balıkçı tekneleri, yatlar, beton büyük iskeledeki demirli daha büyük tekneler, adalara işleyen feribot ve Zeytinli Ada bu mavi aynanın içinde durgun bir ikindiyi resimliyordu.

Avşa ve Marmara Adası’na işleyen feribota hareketlenen uzun bir kışı geride bırakmaktan memnun yazlıkçı kalabalığı, neş’e ve sevinçlerini peşlerinde sürükleyerek arabalarar asında telaşlı bir acelecilikle rengarenk akıyordu. İskelenin diğer ucuna dizilmiş, bu kalabalığı tepkisiz gözlerle izleyen meraklı kalabalığı her zamanki yerlerini almışlardı.

Çocuk kucağında kedisi, annesinin yanında önde valizleri çekerek yürüyen babasının peşinde heyecanlı ve aceleciydi. Kurşuni parlak tüylü kedi kalabalıktan şaşkın, tedirgin ve sinirliydi. Bıyıkları dikleşmiş, gözleri büyümüş, göz bebekleri kısılmıştı. Feribotun kalkma anının geldiğini belirten ve bütün sesleri bastıran düdük sesi çaybahçelerindeki çınarlara vurmuş geri dönmüştü. Kedi aniden alışkın olduğu kucağın sıcaklığından atlayarak ürkmüş bir halde ok gibi kalabalığın arasına daldı ve büyük bir hızla uzaklaştı…

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Denizin Kıyısında – Akın Yazıcı” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir