Narsisistik Kişilik Bozukluğu – Leyla Aslanlı Gökmen

80.00 

0 Adet satılmıştır.

Stokta

Kategoriler:

Açıklama

Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendi bedensel ve/veya zihinsel benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık, kabaca tabirle kişinin kendisine âşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Narsisizmin ileri boyutlarda olmasına narsisistik kişilik bozukluğu adı verilmektedir. Sigmund Freud, narsisizmi “dış dünyadan soyutlanan libidonun (cinsel enerji) egoya (ben) yönlendirilmesi” şeklinde açıklamıştır.
Bazı durumlarda; kişinin narsisizmi toplum hatta kendi akıl sağlığı için makul oranlarda değilse, kişi akıl hastalıklarıyla karşılaşabilir. Önemli psikiyatrik rahatsızlıklar olan nevroz, paranoya hatta psikozda narsisizm etkileri görülmektedir.
Narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler, başkalarının düşünce ya da isteklerine gereken ilgiyi gösteremeyen kişilerdir. Plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında, gereken ilgiyi göremediklerinde aynı Narkissos gibi erir ve çökerler.
Doğası gereği tedaviye karşı direnç gösteren narsist bireylerin iyileşmesi uzun bir terapi sürecine bağlıdır. Ancak kişilik bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan kaygı bozukluğu ve depresyon için ilaçlar verilmektedir. İlaçlar sayesinde kişilik bozukluğunun diğer sorunlara bağlı olarak büyümesi engellenebilmektedir.
Bu kitabın size az da olsa narsistleri tanıma ve bir narsist ile nasıl yaşayacağınız yönünde rehberlik edeceğinden eminim. Kitap sayesinde narsisistik kişilik bozukluğu olan biriyle baş etmenin temel hatları ile ilgili olabildiğince fazla bilgi edineceksiniz. Dolayısıyla iyileşebilmeniz için durum hakkındaki farkındalığınızı artıracaksınız.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Narsisistik Kişilik Bozukluğu – Leyla Aslanlı Gökmen” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir