Psikolojik Terapi Türleri ve Çalışma Teknikleri – Leyla Aslanlı Gökmen

80.00 

0 Adet satılmıştır.

Stokta

Kategoriler:

Açıklama

Psikanaliz esasında Sigmund Freud’un çalışmalarına dayanan bir çeşit psikolojik teori ve trapötik teknikler olarak ele alınır. Psikanaliz, temelde tüm insanların bilinçsiz, duygu, düşünce, arzu, ihtiras ve hatıralara sahip olduğuna dair temel bir varsayıma sahiptir. Bununla birlikte psikanalitik kuramı baz alan bu terapinin amacı kişinin bilinçaltını harekete geçirerek kendi iç dünyasında bastırılmış duygu, düşünce veya deneyimleri serbest bırakmaktır. Bu noktada bireye yardım edilebilir ve tedavi edilebilir bir deneyim yaşatmayı hedef alır. Bu yüzden merkezinde birey vardır.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)ise düşünme biçimini değiştirerek duyguları olumlu yönde değiştirmeye dayalı bir psikoterapi yöntemidir. BDT şimdi ve burada ilkesi doğrultusunda çalışır. Güncelde yaşanan problemlere odaklanırken bu soruna neden olan geçmişte yaşanan travmalar sonucunda geliştirilen düşünce hatalarına odaklanarak onları değiştirme ve dolayısı ile danışanları güncel hayatlarında yeni düşünme becerileri kazandırmayı ve becerileri uygulama ortamı sağlamayı hedefler. BDT,

düşüncelerimizin duygularımızı ve davranışlarımızı yönettiğini ifade eder.
Bilişsel Davranışçı Terapi hızlı ve etkili bir terapi tekniği olarak tanınmaktadır. Bu terapi tekniğinde danışmanda danışan kadar aktif rol almaktadır. Her ikisi de rollerini aktif şekilde yerine getirmelidir. BDT uygulama ödevleri ile tanınan bir terapi yöntemidir, uygulama ödevleri ile danışanın önemli duygularını, duyguları vasıtası ile oluşan davranışlarını tüm duygu ve davranışların temel nedeni düşünceler için günlük tutma çalışmalarını içerir. Fark edilen ve günlükler vasıtası ile ifade edilen bilişsel çarpıtmaların ve negatif düşüncelerin saf dışı bırakılması üzerine odaklanır.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Psikolojik Terapi Türleri ve Çalışma Teknikleri – Leyla Aslanlı Gökmen” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir