Ejderhaların Efendisi: Yeryüzü İttifakı – Oğuzhan Çanak

125.00 

Stokta kalmasa da sipariş verilebilir

Kategoriler: ,

Açıklama

“Güzel hikâye, sonu mutlu biten her hikâyeyi severim. Kötü bitirip de dinleyenini okuyana zülüm etmenin ne manası var ki?” dedi gülümser bir şekilde, Percival.
“Her hikâyenin sonu mutlu biterse, mutluluğun varlığını nasıl bilebiliriz ki?” diye sordu Merlin, Percival’e.
“Mutluluk dediğimiz şey, insanların içinde olan bir şey. Bunun için mutsuz olmamıza gerek yok ki. Zaten doğarken bu tür kavramlarla doğuyoruz,” diye cevapladı Percival.
“Buradaki herkes insan değil. Ayrıca insanların içlerinde bir şeyle doğduğunu yahut bir şeyler bilerek doğduğunu düşünmek, öğrenmek için hayatlarını adayan insanlara hakarettir,” dedi Merlin.
“Yani insanlar doğarken boş bir kafayla doğuyor? Bunu mu diyorsun?” diye sordu Percival.
“Ben demiyorum, sadece bunu. Birçok insan düşünür ve ejderha efendisi yazarları da diyor. Sizler hayatı deneyimleyerek öğrenen, karakterlerinize göre kararlar veren, gücünüz yettiğince vicdanlı olan varlıklarsınız. Bu kötü bir şey değil, bence. Tam aksine gayet iyi bir şey. Herkes zorunlu bir iyi yahut zorunlu bir kötü olmuyor. Düşünsene Hores’in kötülük timsallerini gerçi sen pek bilmiyorsun onları ama birazdan öğrenirsin krala anlatırken. Onlar zorunlu bir kötü olarak doğuyorlar. Biz ejderha efendileri de zorunlu birer iyi olarak doğuyorduk. Bu bizde zamanla değişmiş ama Hores’in kötülük timsallerinde böyle bir değişimin olup olmadığını daha bilmiyorum ve olmadığını varsayıyorum ama olabilir de. Yani sonuç olarak özgür bir iradenin varlığı boş bir zihin yapısının varlığına ihtiyaç duyuyor. Zihninin bir şeylerin varlığından doğduğunda haberdar olması senin özgür iradeni baltalar ve yok eder. Bu da insanlığın en mükemmel özelliğine aykırı. Özgürlüğüne!” diye cevapladı Merlin yavaş ve gür bir ses tonuyla.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Ejderhaların Efendisi: Yeryüzü İttifakı – Oğuzhan Çanak” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir