Bükülmeyen Kadın

Od Kitap Yayıncılık - Bükülmeyen Kadın

Bu topraklarda henüz kadın hakları yokken, peçesini atan ve Kadınlar Dünyası dergisine poz veren, Yaşar Nezihe Bükülmez vardı. Yaşadıklarından dolayı hayatı eziyetlerle geçen Yaşar Nezihe, sosyalist bir ideolojide olduğu için ölmeden 40 yıl önce öldü denilerek yok sayılır.
Daha doğmadan önce, kardeşleri veremden öldükleri için Yaşar Nezihe koymuşlar adını, yaşasın diye. Erkek ismiyle, erkek dünyasına bir başkaldırı. Babasından nefret eden Yaşar Nezihe Hanım, hayatına giren diğer erkeklerle de geçinemez ve mutlu olamaz evliliklerinde. Kadınların okuması gerektiğini haykırır. Var olması gerektiklerini. Kadınlar Dünyası adlı dergide Anadolu’da yaşayan kadınların acısını anlattıktan sonra şöyle devam eder: “Bu hep böyle erkeklerin yapacakları işler altında sefil ve pejmürde ezilerek ve aciz kaldıkları vakit birkaç kuruşluk sadaka-i mehr ile sokak ortalarına atılarak mı harap olacaklar? Niçin bunların da nihayet her kadın gibi bir kadın olduğunu anlayıp anlatmıyoruz? Niçin, niçin, niçin?”

Yaşarken en çok erkeklere, patronlara ve acımasızlığa karşı mücadele verdi. Kadın dergilerinin baş yazarı ve devrin en önemli kadın şairiydi. 6 Kasım 1971 yılında 89 yaşında hayata veda etti. Valeri Solanas’ın düşüncesine yakın olan şiiriyle onu ve onun nezdinde bütün kadınların kadınlar gününü kutlamış olalım.

Zehirli güllere benzer bu zalim erkekler
Zehirleriyle fenaya bizi sürüklerler
Temas etmeyelim o zehirli güllere biz
Fakat bu defa emin ol, fena zehirleniriz
Bugün onlara karşı metin olmalıyız
Niçin bir erkek için muttasıl yorulmalıyız

Kategori: Anektodlar
Etiketler: Anektodlar
Sonraki yazı
Geyik Muhabbeti